Szkolnictwo prywatne i państwowe

Współcześnie ilość placówek państwowych jest coraz mniejsza, a to za sprawą niżu demograficznego i mniejszej ilości dzieci w wieku szkolnym. Placówki są więc zamykane, a w rezultacie maleje ich ilość, nauczyciele tracą pracę, a dzieci dojeżdżać muszą do szkół wiele kilometrów.

Sytuacje takie wykorzystują prywatne szkoły, które oferują rodzicom kształcenie ich pociech nie tylko na wysokim poziomie, ale dodatkowo zapewniają możliwość noclegu dla uczniów z daleka – czyli posiadają internaty. Nie przez przypadek zresztą prywatne szkoły uchodzą za ekskluzywne i elitarne, bo bynajmniej nie chodzi tu o poziom i metody kształcenia, ale też o cenę, jaką trzeba za to zapłacić.

W szkołach prywatnych, głównie gimnazjach i liceach, nauczyciel pracuje z mniejszą grupą osób i w rezultacie ma bezpośrednie podejście do każdego ucznia. Może więc z nim osobiście przerobić trudniejszy materiał, wytłumaczyć czy pokazać więcej przykładów. Czegoś takiego zwyczajnie nie ma w szkołach państwowych, gdzie klasy nierzadko liczą po trzydziestu albo i więcej uczniów. Praca z tak wielką grupą nie daje rezultatów takich samych jak w przypadku placówek prywatnych. W grę wchodzą też metody i narzędzia kształcenia – w szkołach prywatnych są one o wiele lepsze, nowocześniejsze i bardziej zaawansowane. Niczym niezwykłym nie jest przykładowo doskonale wyposażona pracownia multimedialna, których w państwowych gimnazjach oraz liceach zazwyczaj nie ma. Lepsze warunki do nauki, bardziej bezpośrednia i przyjazna atmosfera a przy tym doskonale wyszkolona i wykształcona kadra nauczycielska robią swoje. Dlatego też szkolnictwo prywatne cieszy się coraz większym zainteresowaniem mimo faktu, że posłanie dziecka do tego typu szkoły wiąże się z ogromnymi kosztami. Trzeba bowiem stwierdzić jasno – od dawna panuje stereotypowy podział na szkolnictwo biedne czyli publiczne i szkolnictwo bogate czyli prywatne. Ile jest w tym prawdy? Wystarczy wybrać się do obydwu szkół i poszukać różnic, które zresztą wcale trudne do znalezienia nie są.