Wyprawka dla pierwszaka – czyli o czym musi pamiętać odpowiedzialny rodzic

Rozpoczynający się rok szkolny to ważne wydarzenie, zarówno dla siedmiolatków jak i dla jego rodziców. To pierwszy poważny sprawdzian, do którego rodzice powinni się odpowiednio przygotować.
Kompletowanie wyprawki dla pierwszaka dobrze zacząć już w wakacje. Szkoły z dużym wyprzedzeniem udostępniają listę produktów, w które powinniśmy zaopatrzyć dziecko. Na liście znajdziemy m. in.: zeszyty, kredki, farby, bloki, plasteliny czy nożyczki.

Artykuły plastyczne

Przy wyborze artykułów plastycznych powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby posiadały one atest np. Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego oraz aby były przebadane dermatologicznie. Gwarantuje to, że przy kontakcie skóry dziecka z produktem nie wystąpi reakcja uczuleniowa, a także nie zatruje się nim, kiedy postanowi spróbować, czy kredka ma smak gumy do żucia.

Nożyczki – to kolejny artykuł, warty naszej szczególnej uwagi. Wybierajmy te solidne, z zaokrąglonymi końcami, które nie dopuszczą do wbicia się ich w skórę dziecka. Linijka na nożyczkach ułatwi dziecku wycinanie elementów o odpowiedniej długości.

W parze z kredkami, na wyposażeniu piórnika powinna znaleźć się temperówka. Na rynku dostępnych jej wiele jej rodzajów, jednak przy wyborze należy kierować się jej funkcjonalnością a nie wyglądem. Temperówka metalowa idealnie wpasuje się w małą kieszonkę w piórniku, nie pęknie przy ostrzeniu kredki a zatem posłuży pociesze na dłużej. Plastikowe ostrzytko z pojemniczkiem będzie można użyć w każdej chwili, bez obawy o to co zrobić ze ścinkami. Nie zmieści się ono jednak w piórniku, a noszone luzem w plecaku może się zniszczyć.

Tornister i piórnik

Choć wszystkie te produkty, może kupić sam rodzic, przy kolejnej pozycji naszej wyprawki warto aby w sklepie towarzyszyło nam dziecko. Plecak, tornister, torba, teczka. Będzie towarzyszył dziecku codziennie, pięć dni w tygodniu, przez 10 miesięcy. Na co zwrócić uwagę?

Szerokie, miękkie i regulowane szelki ułatwią dziecku noszenie „ciężaru wiedzy”. Nie będą uciskać, gdy tornister będzie ciężki, nie obetrą ramion naszego ucznia i będzie można je dopasować do zmiany wzrostu. Pas piersiowy i biodrowy będzie dodatkowym atutem, odciąży plecy i barki, równoważąc ciężar na całym ciele dziecka. Tylna ściana teczki powinna być sztywna, dopasowana do wypukłości kręgosłupa aby podpierać go i nie przeciążać. Dzięki niej książki będą też stabilnie stały i nie uwierały w plecy. Tornister powinien mieć dobrą wentylację, „oddychający” materiał, który odprowadzi ciepło z pleców dziecka i nie spowoduje pocenia się.

Pojemność plecaka dopasujmy do potrzeb dziecka. Nie kupujmy plecaka „na wyrost”. To tylko niepotrzebne obciążanie kręgosłupa, które może pozbawić radości noszenia go do szkoły. Tornister nie powinien być szerszy niż ramiona pociechy i wystawać poniżej pasa. Im mniejsza waga torby tym lepiej – nie zapominajmy, że wyposażenie tornistra będzie wystarczająco ciężkie.

Ilość kieszonek i przegródek – nie za duża, nie za mała. Jedna duża przeznaczona będzie na książki, zeszyty i przybory, mniejsza – na śniadaniówkę i napój. To w zupełności wystarczy.
Piórnik – na tym etapie nauki wystarczy piórnik jednokomorowy, sztywny, zapinany na suwak. Nie będzie od dodatkowym nadbagażem, jednocześnie spełniając swoją funkcję. Dziecko będzie mogło poukładać estetycznie przybory, mając każdy z nich zawsze pod ręką.

Jak widać, wyprawka dla pierwszoklasisty to nie tylko zakup produktów w misie, serduszka czy z portretem ulubionego bohatera. To świadomy wybór rzeczy, które mają pomóc pociesze w zdobywaniu wiedzy i odkrywania jej tajników. Poświęćmy swój czas a także i środki, nie stosujmy półśrodków, nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Dobra wyprawka = dobry start!